Congratulations!

previous finalists

Each year local businesses nominate to be recognised for an Award in select categories. Awards are bestowed upon standout businesses, with the prime prize being The Monash Business of the Year. See some of the standout businesses who have been honoured in previous years. 

“Winning an MBA Award gave my business credibility”

Jackson Yin

Winner in the Innovation Category , iBuild

2018-2019

MBA Business of the Year:

GRANTS OF AUSTRALIA

Finalists

  • Aus Career Coach
  • Career Mastery
  • Brentwood Gymnastics
  • Echo Group
  • Campbell Page
  • A1 Test and Tagging
  • Event Head
  • Friends of the Children Foundation
  • Create and Co
  • Envision, Empower, Create

 

2017-2018

MBA Business of the Year:

RYMAN HEALTH (WEARY DUNLOP)

Finalists

  • Pretty Perfect Gift Hampers
  • Miranda Daniels
  • Marisa Wikrananayake
  • Organise Curate Design
  • Indulgence Medi Spa
  • Vative
  • Mr Verandah
  • Wise Foundation
  • Wavecare Counselling
  • Tripfuser
  • Mobile Tyre Shop

2016-2017

MBA Business of the Year:

HORNER RECRUITMENT

Finalists

  • Must Have Mustangs
  • Finance Academy Australia
  • Our Little Caravan
  • Duet Consulting
  • Honeybell Waterwear
  • Blue51 Communications
  • Foost Pty Ltd
  • Scientell
  • Story Mama
  • The Connection Exchange
  • Living Health Group
  • Anitech Consulting
  • ECON Business Solutions
  • Junkeer Business Consultants
  • Ray White Glen Waverley

2015-2016

MBA Business of the Year:

MARGUERITE DORE

Finalists

  • Borthwick Food Group
  • EscapeXperience
  • iBuild Building Solutions
  • WIN Real Estate
  • Pinewood Community Bank
  • Classic Electrical
  • Think Bespoke
  • Kids Unlimited
  • KOR Equipment Solutions

2011-2015

2014-2015

Finalists

GP Graders
Paul Sadler Swimland
Creative Framing
The Centre of Influence
edABLE Flowers
Securecorp
Healthy Energy
Big Fish Creative Recruitment

2013-2014

Finalists

13 CABS
My Design Group
IPsec Pty Ltd
John Hart Pty Ltd
NPT Group
Sharrock Pitman Legal
BDC Market Intelligence
Gabee Products Pty Ltd
Ross Group Pty Ltd

2012-2013

Finalists

Unique Micro Design Pty Ltd
Rinoldi Pasta
Nachos Mexican Cantina
Oakleigh Centre Industries
Tox Free
Superior Food Services
Zero 3 Communications
MOZI
Intercel Pty Ltd

2011-2012

Finalists

Waverley Business Centre
Commercial Food Machinery
GPI Group
BizPro Vic Pty Ltd
The Blue Pod Coffee Company
MBE Glen Waverley
Uplift Events
Studio 3D

2007-2011

2010-2011

Finalists

Emerging IT
Mr Verandah
Waverley Gymnastics Centre
Blue Connections
Energy Partners Pty Ltd
AMOG Consulting Pty Ltd
Nikos Quality Cakes
The Banner Lady
Geohart Consultants

2009-2010

Finalists

Pinewood Quality Nursery
Desalin8

2008-9

Finalists

The Body Shop
Ridders Fresh
Future Fibre Technologies Pty Ltd

2007-8

Finalists

Acromet

2003-2007

2006-2007

Finalists

Business of the Year (Excellence)
Melway Publishing Pty Ltd

SEP SPrint (Australia) Pty Ltd

Neville Crocker Australia Pty Ltd
Pink Lady Chocolates
Small to Medium Enterprise
Taylors Development Strategists
Monash Business Incubator Award
APCOT Solutions

2005-2006

Finalists

Vogue Entertainment
McLauchlan & Associates Design Consultants
GS 1 Australia
Bagmasters Australia
Rayson Industries Pty Ltd

2004-2005

Finalists

Pellicano Builders Pty Ltd
Otter & Associates
Omnico

2003-2004

Finalists

Dorian Industries Pty Ltd
Yellow Cabs
TermiCam
Active Safety Supplies Pty Ltd
Excel Pacific Diecasting Pty Ltd
Amerge Sales Management Pty Ltd
Tots Stuff
Versatile Technology Pty Ltd
Australasian Infrared Systems Pty Ltd
Australian Pitch & Putt Waverly
Funtastic Limited

1999-2000

2002-2003

Finalists

BMW Group Australia
Nestle Icecream
Monash University Centre for Green Chemistry
Gribbles Pathology
Superpop
Beverley Sutherland Smith Cooking School
Harts Party Hire
Pacific Business Information Services
Autofab Australia
Monash Institute of Reproduction & Development
H2O Pro

2000-2001

Finalists

The Victorian Nanotechnology Consortium Lockwood Security Products
Caplink Services
Creative Power Technologies
Andrew Harmon Group
David Israel – Master Photographer
Fairchild Fasteners
Kincrome
Robot Trading

 

2001-2002

Finalists

Synnex Australia
Wharington International
Seeley International
Jardan Australia
Centro Properties
Eastern Press
Hardchrome Engineering
Monash Sustainability Enterprises
Bayer
Lifestyle Fitness

1999-2000

Finalists

Child and Family Care Network
Wizwerx
National Hearing Centres
Promotif Marketing
J.C Smale & Co
M & M Binders
Ventura Bus Lines
Reynolds & Reynolds
Telstra Research Laboratories
Silcraft